Skip to the main content Skip to the navigation
Indiana University

Previous recipients

W. George Pinnell Award for Outstanding Service

2011

April Lidinsky, Women's Studies

Greg Braxton-Brown, Business

2010

Charles P. Gallmeier, Sociology

Lynda D. Narwold, Nursing

2009

Elizabeth A. Bennion, Political Science

William H. Wheeler, Mathematics

2008

Eileen T. Bender, English

Jean Robinson, Political Science and East Asian Languages and Cultures

Vernon G. Smith, Education

Margo Sorgman, Education

Rebecca L. Torstrick, Anthropology

2007

Kenneth J. Schoon, Education

Kenneth A. Smith, Anthropology

2006

Linda R. Delunas, Nursing and Health Professions

Catherine Olmer, Physics

Dennis G. Peters, Chemistry

2004

George E. Edwards, Law

Alvin H. Rosenfeld, English, Jewish Studies

Ashton I. Veramallay, Economics

2003

Robert G. Bringle, Psychology

Patrick J. Loehrer, Sr., Medicine

Stephen G. McShane, University Libraries

2002

Richard A. Haak, Microbiology and Immunology

Brenda L. Lyon, Nursing

2001

Susan J. Eklund, Education and Health, Physical Education, and Recreation

2000

Edwin H. Greenebaum, Law

Richard W. Hug, Public and Environmental Affairs

Gary Wiggins, University Libraries

1999

Myrtle Scott, Education

1998

Sandy Burgener, Nursing

Paul D. Eisenberg, Philosophy

Amy D. Shapiro, Pediatrics

1997

Christoph K. Lohmann, English

Thomas J. Thomas, Fine Arts

Mohammad R. Torabi, Applied Health Science

1996

Angeline Prado Komenich, Modern Foreign Languages

John M. Lewis, Political Science

1995

James S. Ackerman, Religious Studies

Ting-Kai Li, Medicine and Biochemistry

Rita C. Naremore, Speech and Hearing Science

1994

Valerie P. Jackson, Radiology

Paul Marer, Business, Central Eurasian Studies

1993

C. William Hanke, Pathology, Dermatology, Otolaryngology-Head and Neck Surgery

Rosemarie S. Morganett, Education

Richard G. Peterson, Anatomy

Mark Reshkin, Geology, Public and Environmental Affaris

Eldon E. Ruff, Education

1992

Barbara L. Cambridge, English, Women's Studies

Herman Feldman, Psychology

William P. Hojnacki, Public and Environmental Affairs

Albert W. Ruesink, Plant Sciences

F. Thomas Schornhorst, Law

1991

John B. Gruenenfelder, Philosophy

Roberta A. Hibbard, Pediatrics

Allen B. Maxwell, Social and Behavioral Sciences, Political Science

John C. Moody, Education

James M. Patterson, Marketing

1990

Richmond E. Calvin, Education

Donald J. Gray, English

Ralph D. Gray, History

Florence L. Juillerat, Biology

Brenda E. Knowles, Business Law

1989

Claudia D. Crump, Education

David Zachary McSwane, Public and Environmental Affairs

Paul K. Rainsberger, Labor Studies

Philip J. Rutledge, Minority Studies, Political Science, Public and Environmental Affairs

Nanci G. Yokom, Dental Hygiene